piątek, 30 listopada 2012

Jak ułożyć puzzle z candy?

Jak obiecałam, przedstawiam mini instrukcję układania puzzli w Gimpie.

Gimp to darmowy program, możecie ściągnąć go stąd. W instrukcji znajdą się dwa sposoby, pierwszy łatwiejszy i szybszy, drugi trudniejszy, ale dający więcej frajdy.

I sposób:

1. Ściągamy poniższą mapkę i zapisujemy na dysku twardym komputera. Ale wymiar był odpowiedni, najpierw kliknijcie na miniaturę mapki (poniżej) tak by się powiększyła, dopiero potem klikacie prawym przyciskiem myszy na mapkę w oryginalnym rozmiarze, wybieracie "zapisz obrazek jako" i zapisujecie na komputerze.


2. Otwieracie Gimpa, klikacie na plik -> otwórz i wybieracie zapisaną mapkę. Po otworzeniu powinna pojawić się w oknie Gimpa:


3. Teraz ponownie klikamy na plik -> otwórz i wybieramy z listy zapisany na komputerze puzzel nr 1. Otwiera się on w nowym oknie:


4. Puzzel jest automatycznie zaznaczony (żółta przerywana linia wokół obrazka). Klikamy edycja -> skopiuj widoczne (w oknie z puzzlem, nie z mapką). Zamykamy okno, w którym jest otworzony puzzel. Przechodzimy do okna z mapką. Klikamy edycja -> wklej. Puzzel wkleja się na środek mapki, cały czas jest zaznaczony (przerywana linia). Teraz klikamy na obraz prostokąta w przyborniku:


Dzięki temu możemy "złapać" puzzla i manewrować nim na mapce (najeżdżamy myszką na puzzel, klikamy lewym przyciskiem i cały czas trzymając wciśnięty przycisk myszki przesuwamy puzzel na właściwe miejsce na mapce, puszczamy przycisk, gdy puzzel jest w odpowiednim miejscu).

5. Powtarzamy czynności 3-4 układając kolejno wszystkie puzzle.

6. Po ułożeniu wszystkich puzzli klikamy na plik -> zapisz jako i wybieramy miejsce, w którym chcemy zapisać plik, nadajemy nazwę, klikamy na zapisz (jeśli pojawią się kolejne okna klikamy po prostu na zapisz albo ok). Plik zapisuje się automatycznie z rozszerzeniem xcf. Ten plik wysyłacie mi w mailu (może być też z innym rozszerzeniem) na adres tworczynielad@wp.pl .


II sposób - bez mapki:

Żeby mieć więcej frajdy z układania, nie musicie używać mapki. Wystarczy utworzyć nowy obraz w Gimpie zamiast otwierać mapkę.

Wybieramy plik -> nowy wyskakuje okno "Utworzenie nowego obrazu". Ustawiamy: szerokość - 600 pikseli, wysokość - 600 pikseli, klikamy ok. Pojawia się okno z utworzonym obrazem - białym prostokątem. Teraz postępujemy tak jak w pierwszym sposobie: otwieramy plik z puzzlem, kopiujemy go, ustawiamy w odpowiednim miejscu. Robimy to z każdym puzzlem, na koniec zapisujemy tak jak wyżej.

Gdybyście miały jakikolwiek problem, tudzież w instrukcji było by coś niejasno wytłumaczone, możecie śmiało zadawać pytania w komentarzach pod tym postem. Na pewno odpowiem (w komentarzu i mailem).

18 komentarzy:

 1. Cieszę się, że podałaś instruktaż bo już się przeraziłam, że nie dam rady. Spróbuję zrobić według Twoich wskazówek. Mam nadzieję, że sobie poradzę, ale Twoje informacje są wyczerpujące, więc pewnie tak.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będziemy kombinować. Jak się nie uda, to zostaną pojedyncze elementy. =)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam już ułożone, ale nie mogę znaleźć maila do Ciebie eeeh...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Był w innym poście: tworczynielad@wp.pl ;)

   Usuń
  2. Mail taki jak podała wyżej alicja, informacje jest też w poście rozpoczynającym candy i w poście z ostatnim puzzle, ale na wszelki wypadek dorzucę też do tego. Maila można też szukać w profilu konkretnej osoby - większość blogujących dziewczyn ustawia adres, żeby był widoczny.

   Usuń
 4. Też już ułożyłam, wysłałam, teraz pozostaje czekanie na wyniki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja wysłałam w rozsypce, program pobrałam ale czasu zbrakło na układanie "0)

  OdpowiedzUsuń
 6. no już wysłane:) dzięki za fajną zabawę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wysłałem e-mail z obrazem układanki:-)
  Szal-cool !!! :-)
  Jeśli otrzymałeś mój list i wszystko jest OK, to napisz mi o tym :-)
  Dziękujemy!
  OlenkaFotiou
  http://fotiouolga-olga.blogspot.gr/
  Postscriptum :
  Nie mam dostępu do mojego bloga, pewne problemy techniczne ...:-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysłałem e-mail z obrazem układanki:-)
   Szal-cool !!! :-)
   Jeśli otrzymałeś mój list i wszystko jest OK, to napisz mi o tym :-)
   Dziękujemy!
   OlenkaFotiou
   http://fotiouolga-olga.blogspot.gr/

   Usuń
 8. Ułożyłam i wysłałam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja również wysyłam w rozsypce, jakoś nie mam talentów potrzebnych do składania puzzli :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Namęczyłam się nieziemsko żeby przebrnąć przez ten program, ale się udało i właśnie wysłałam wiadomość.

  OdpowiedzUsuń
 11. thanks for the great candy, I sent a picture :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...