Szkółka szycia sutaszu

Szkółka skierowana jest do osób, które chciałyby nauczyć się wykonywania biżuterii z sutaszu. Dzięki swojej formule krok po kroku uczy wykonywania coraz to trudniejszych sutaszowych elementów/form oraz ich ozdabiania i wykańczania. Lekcje publikowane co kilkanaście dni (ok. 1-2 tygodni). Docelowo szkółka będzie składać się z dwunastu lekcji.

Lekcja 1: Szycie podstawowego elementu z sutaszu.
Lekcja zawiera instrukcję uszycia podstawowego sutaszowego elementu. Znajdują się w niej także wskazówki, które uczą równego szycia, tak by sznurek się nie zaciągał i nie zniekształcał.

Lekcję można pobrać w pliku pdf "Lekcja 1" (klik). Wszelkie pytania można zadawać w komentarzach pod tym postem lub mailowo.

 
Lekcja 2: Wszywanie koralika pionowo. Doszywanie dodatkowych zawijasów.
Tym razem (bazując na umiejętnościach z poprzedniej lekcji) pokazuję jak wszyć koralik pionowo oraz jak doszyć nowy "zawijas" do istniejącego elementu.

Lekcję można pobrać w pliku pdf "Lekcja 2" (klik). Wszelkie pytania można zadawać w komentarzach pod tym postem lub mailowo.


Lekcja 3: Koronka z koralików/ozdabianie (poziom 1).
Lekcja pokazuję dwa sposoby ozdabiania sutaszu drobnymi koralikami. Pierwszy z nich to popularny "murek", druga metoda bazuje na ściegu wstecznym wykorzystywanym w hafcie koralikowym.

Lekcję można pobrać w pliku pdf "Lekcja 3" (klik). Wszelkie pytania można zadawać w komentarzach pod tym postem lub mailowo.


Lekcja 4: Wykańczanie sutaszu - mocowanie bigli i krawatek, podklejanie.
W lekcji pokazuję jak wykończyć tył pracy oraz jakimi sposobami można zamocować bigiel lub krawatkę.

Lekcję można pobrać w pliku pdf "Lekcja 4" (klik). Wszelkie pytania można zadawać w komentarzach pod tym postem lub mailowo.Lekcja 5: Szycie wachlarzyka. Łączenie elementów.
Lekcja przedstawia instrukcję szycia kolejnej popularnej formy sutaszowej, którą na potrzeby szkółki nazwałam "wachlarzem". Dowiecie się również jak połączyć ze sobą sutaszowe elementy. 

Lekcję można pobrać w pliku pdf "Lekcja 5" (klik). Wszelkie pytania można zadawać w komentarzach pod tym postem lub mailowo.


Lekcja 6: Ozdabianie/koronka z koralików (poziom 2).
Lekcja pokazuje zaawansowane sposoby ozdabiania biżuterii sutaszowej za pomocą koralików.

Lekcję można pobrać w pliku pdf "Lekcja 6" (klik). Wszelkie pytania można zadawać w komentarzach pod tym postem lub mailowo.
Lekcja 7: Obszywanie kryształu rivoli. Doszywanie dodatkowych elementów pod spód pracy.
Lekcja pokazuje jak umieścić kryształ rivoli w sutaszowej biżuterii. Ponadto uczy jak postępować z prostymi elementami, które roboczo nazwano "skrzydełkami".

Lekcję można pobrać w pliku pdf "Lekcja 7" (klik). Wszelkie pytania można zadawać w komentarzach pod tym postem lub mailowo.


Lekcja 8: Obszywanie kaboszonu.
W lekcji znajdują się wskazówki dotyczące obszywania sutaszem kaboszonów: czym kleić, jak szyć i jaki podkład wybrać. Sposób, który pokazany jest w lekcji jest co prawda bardziej pracochłonny, ale jednocześnie również prostszy i wygodniejszy.

Lekcję można pobrać w pliku pdf "Lekcja 8" (klik). Wszelkie pytania można zadawać w komentarzach pod tym postem lub mailowo.

Lekcja 9: Wszywanie drobnych koralików. Podszywanie skórą.
Lekcja prezentuje jak należy wszywać drobne koraliki (np. Toho 11o) pomiędzy pasma sutaszu ( zostały przedstawione dwa sposoby) oraz jak wykończyć pracę poprzez podszycie jej skórą/eko-skórą/super suede.

Lekcję można pobrać w dwóch częściach w plikach pdf: "Lekcja 9" (cz.1),"Lekcja 9" (cz.2). Wszelkie pytania można zadawać w komentarzach pod tym postem lub mailowo.

14 komentarzy:

 1. Ale superowy pomysł na te lekcje! Napewno skorzystam! Wielkie dzięki bo w końcu wytłumaczono to od deski do deski :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziękuję za "łopatologiczne" wyjaśnienie niektórych rzeczy i czekam na dalsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielkie dzięki Dobra Kobieto za poświęcony czas i tak dokładne wyjaśnienia:) i Wielkie uznanie dla pięknej biżuterii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. nareszcie znalazłam to, co szukałam!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. świetne lekcje.
  Właśnie rozpoczynam przygodę z sutaszem więc na pewno te rady mi się przydadzą:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wielki dzięki za taki dokładny instruktarz :) bardzo mi pomógł jako że jestem początkująca a nie znam nikogo kto by się tym zajmował :P a tu jest zawarte wszystko :) Dzięki :) :) :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy bedą kolejne lekcje? Np. Sposoby przyszywania małych koralików? Wiem, ze rożnie mozna je przyszyc, jeden obok drugiego płasko, pionowo. Ale nie wiem jak to zrobic :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O przyszywaniu małych koralików jest już wszystko: w dziewiątej lekcji jest pokazane na dwa sposoby jak wszyć koraliki "na płasko", czyli dziurka koralika jest ułożona równolegle do sznurka, natomiast wszywanie "pionowo", czyli dziurka koralika jest równolegle do sznurka, opisałam w lekcji trzeciej - najpierw przyszywa się koraliki tzw. ściegiem wstecznym, a potem wystarczy doszyć do koralików kolejne warstwy sznurka.

   Usuń
  2. I lekcje jeszcze będą, ale nie mam pojęcia kiedy się ukażą. Zrobienie jednej lekcji to około 10-12 godzin pracy, a teraz krucho u mnie z czasem.

   Usuń
  3. Dziękuję z całego serca za te lekcje :) i z niecierpliwością czekam na nowe . pozdrawiam

   Usuń
 8. Wielkie dzięki za ten kurs. Ogromnie korci mnie spróbować swoich sił w tej technice. Dzięki Tobie ... być może. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na prawdę śle ukłony !:) Dziękuje za te lekcje, bardzo się przydają. Dopiero co zaczynam przygodę z sutaszem i nareszcie już wiem z czym to się je!
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetnie, że natknęłam się na szkółkę sutaszu, właśnie miałam spróbować zrobić coś w tej technice. Zacznę więc od zapoznania się z lekcjami. Dziękuję za przygotowanie i opublikowanie tej szkółki. Dla osób zaczynających przygodę z sutaszem - bezcenne.
  Podziwiam także piękną biżuterię jaką Pani tworzy. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję! Aż trudno uwierzyć jak rozjaśniło mi się w głowie po przeczytaniu Pani lekcji!!!
  Jak dobrze, że są ludzie, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, dając tym samym radość innym!
  Dziękuję, podziwiam i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...